تبلیغات
Fuzzy Logic - کاربردهای منطق فازی
 
Fuzzy Logic
آشنایی کامل با منطق فازی و کاربردها آن
شنبه 24 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مسعود پزشکی

ابزارهاو کاربردهایی که نظریه مجموعه ‌های فازی ایجادکرده است توان پشتیبانی همه مراحل یک فرایند تحلیل الگو یا کشف دانش را دارند. بسیاری از کاربردهای تجاری و اقتصادی منطق فازی مربوط به کنترل فرآیند است.

در ادامه مبحث منطق فازی به برخی از کاربردهای این منطق اشاره می‌شود:

دستگاه تهویه هوا: دستگاه طوری تنظیم می‌شود که به تدریج دمای هوای اتاق به دمای مناسب برسد.
کنترل عملکرد موتور وسیله نقلیه برای بدست‌آوردن بازده بیش‌تر و مصرف سوخت کم‌تر 
کنترل عملکرد ترمز‌های (ABS (Anti-Blocking System، سیستمی در ترمز که مانع قفل شدن ترمز در هنگام ترمزهای ناگهانی می‌شود. و نیز کنترل سامانه‌های گذار خودکار(جعبه دنده‌ی خودرو)  
خوراک‌پزها، ماشین‌های لباس‌شویی، ماشین‌های ظرف‌شویی،و به طور کلی اغلب و لوازم خانگی. مثلاً در مورد ماشین‌های لباس‌شویی با در نظر گرفتن اندازه و جنس لباس‌ها چرخه سوخت ماشین را در شرایط بهینه قرار می‌دهد. 
بالابر‌ها(آسانسورها) 
بازی‌های هوش مصنوعی 
اتاق‌های گفت‌و‌گو(Chat Rooms)
دوربین‌های فیلم‌برداری: این دوربین‌ها به کمک روش‌هایی که منطق فازی پیشنهاد می‌کند حرکت شیءای که از آن فیلم‌برداری می‌شود از  لرزش‌های احتمالی دست فیلم‌بردار تشخیص داده‌ می‌شود و به‌این ترتیب لرزش‌ در فیلم حذف می‌شود.
در کاوش‌های معدن‌شناسان و حفاری‌‌های زمین برای کشف فلزات و کانی‌ها و نیز پیداکردن مخازن طبیعی نفت و گاز 
برای کنترل سامانه‌های حمل و نقل شهری مانند مترو و مونوریل
 
کنترل  مانورهای فضایی

در تشخیص‌های طبی که به دلیل تشخیص‌های اشتباه قبلی یا به دلیل ناقص بودن پرونده بیمار یا به هر دلیل دیگر تاریخچه بیماری مبهم است منطق فازی به کمک پزشک می‌شتابد. 
یک مثال

کاربرد منطق فازی در یک مسئله سه مرحله دارد:۱٫ تبدیل مقادیرعددی به مجموعه‌ای از مقادیر فازی
۲٫ اثر کردن مجموعه‌ای از قواعد استنتاجی (قانون‌های اگر-آن‌گاه)
۳٫ باز گرداندن  مقادیر فازی وتبدیل آن‌ها به مقادیر عددی
fuzzy lagic منطق فازیبه عنوان مثال یک دستگاه تهویه هوای بسیار ساده را در نظر بگیرید که از یک دماسنج برای تشخیص دمای اتاق و یک پنکه برای تنظیم دمای اتاق تشکیل شده‌است.
 
درابتدا دستگاه به کمک دماسنج ، دمای اتاق را می‌خواند.سپس درجه عضو بودن این دما را به هریک از مجموعه‌های خیلی سرد، سرد،معمولی،و گرم اندازه‌گیری می‌کند. تا این‌جا مرحله اول کار یعنی فازی‌سازی انجام شده‌است.در مرحله بعد قانون‌های زیر روی این مقادیر فازی عمل می‌کند:
 
اگر هوا خیلی سرد است آنگاه پنکه را خاموش کن.
اگر هوا سرد است آنگاه پنکه را متوقف کن. 
اگر هوا معمولی است آنگاه سرعت پنکه را کم کن.
اگر هوا گرم است آنگاه سرعت پنکه را زیاد کن.    
 
توجه کنید که در این قانون‌ها هیچ “در غیر این صورتی” دیده نمی‌شود (یعنی این منطق دوارزشی نیست!).

در مرحله بعد کافی است برای دستگاه مشخص شود که سرعت کم یا زیاد یا خاموش دقیقاً یعنی چه عددی (باز گرداندن مقادیر فازی).با انجام‌ مرتب این‌کار توسط دستگاه تهویه، دمای اتاق همیشه برای شما مطلوب خواهد بود.
 
عملگرهای فازی (عمل‌گرهای زاده)

 عملگرهای و، یا، و نقیض در منطق بولی در منطق فازی هم وجود دارند ولی تعریف آن‌ها در این‌جا به‌کلی متفاوت است.این عملگرها در این‌جا به صورت مینیمم، ماکزیمم، و متمم تعریف می‌شوند. در منطق فازی این عملگر‌ها را به نام بنیان‌گذار این زمینه علمی(لطف‌علی عسگر زاده) عملگرهای زاده می‌نامند.
 
برای متغیرهای فازی  X,Y ،عمل‌گر” و” به صورت مینیمم درستی‌X ودرستیY  ،عمل‌گر “یا” به صورت ماکزیمم درستیX ودرستیY ، وعمل‌گر” نقیض X ” به ‌صورت متمم درستی X تعریف می‌شود.
 
منطق فازی و احتمال
هم درجه عضو بودن در مجموعه‌های فازی و هم احتمال رخداد یک پدیده اعدادی بین صفر و یک هستند و در نگاه نخست ممکن است این دو مفهوم یکسان به نظرآیند .اما دست‌کم ظاهراً این دو مفهوم از هم متفاوتند. بسیاری از ریاضی‌دانان با فراگیر‌شدن منطق فازی مخالفند وآن را یک برداشت نادرست از نظریه احتمال می‌دانند. از نظر آن‌ها علم احتمال برای پرداختن به ابهام و عدم قطعیت کافی است . اما در این میان کسانی هم طرفدار این منطق هستند و آنان بیش‌تر مهندسان کنترل و متخصصان ریاضی کاربردی هستند و بیش‌تر با کاربرد این رشته سر و کار دارند نه با فلسفه و مبانی منطقی آن!!

نوع مطلب : منطق فازی، 
برچسب ها : کاربردهای منطق فازی،


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چت با مدیریت